MBR20100FCT
Mfr.Part #
MBR20100FCT
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Description
SCHOTTKY DIODE 100V 20A ITO-220A
Manufacturer :
YANGJIE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 100V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 20A
Packaging :
Bulk
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Terminal Position :
Single
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Package / Case :
TO-220-3 Isolated Tab
Application :
EFFICIENCY
Non-rep Pk Forward Current-Max :
150A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Surface Mount :
No
Published :
Number of Terminations :
3
HTS Code :
Terminal Finish :
MATTE TIN
ECCN Code :
EAR99
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Output Current-Max :
20A
Diode Type :
Schottky
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Datasheets
MBR20100FCT
YANGJIE MBR20100FCT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 2-Element TO-220-3 Isolated Tab Through Hole
MBR20100FCT-BP Overview
The maximum output voltage is 20A.
MBR20100FCT-BP Features
a maximum output voltage of 20A
MBR20100FCT-BP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
MBR20100FCT-BP applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23