ESD12VD5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESD12VD5
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 12VWM 30VC SOD523
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
0.2W
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.6A 8/20μs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
240W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance @ Frequency :
55pF @ 1MHz
Base Part Number :
ESD
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Terminal Form :
Flat
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V Max
Power - Peak Pulse :
240W
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
14.1V
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Surface Mount :
yes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25V