MBR20040CTR
Mfr.Part #
MBR20040CTR
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Description
DIODE MODULE 40V 200A 2TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Number of Elements :
2
Mount :
Chassis Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Average Rectified Current :
200A
Current - Average Rectified (Io) :
200A DC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650mV @ 100A
Max Operating Temperature :
175°C
Terminal Position :
UPPER
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Application :
Power
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Element Configuration :
Common Anode
Forward Current :
200A
Pbfree Code :
yes
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
1A
Output Current-Max :
100A
Package / Case :
Twin Tower
Number of Phases :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 20V
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
HTS Code :
Max Surge Current :
1.5kA
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Datasheets
MBR20040CTR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 200A 40V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MBR20040CTR Overview
A maximum output voltage of 100A is supported by array.Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 1.5kA.The device operates when the forward voltage is set to 200A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 1A.The maximum reverse leakage current from this semiconductor is 1μA, which corresponds to the reverse leakage current from that device when reverse biased.
MBR20040CTR Features
a maximum output voltage of 100A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBR20040CTR Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR20040CTR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23