MBR200100CTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBR200100CTR
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 100V 200A 2TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Published :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
2
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
Straight
Forward Current :
200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 20V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Terminal Position :
UPPER
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840mV @ 100A
Current - Average Rectified (Io) :
200A DC
Termination :
Solder
Pitch :
4.2mm
ECCN Code :
EAR99
Peak Reverse Current :
1A
Diode Type :
Schottky
HTS Code :
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Twin Tower
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis Mount, Through Hole
Number of Contacts :
6
Max Operating Temperature :
175°C
Average Rectified Current :
200A
Packaging :
Bulk
Element Configuration :
Common Anode
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Element Material :
SILICON
Max Surge Current :
1.5kA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Max Voltage Rating (DC) :
600.6kV
Min Operating Temperature :
-40°C
Output Current-Max :
100A
Application :
Power
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Number of Phases :
1
Datasheets
MBR200100CTR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 200A 100V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MBR200100CTR Overview
A maximum output voltage of 100A is supported by array.Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 1.5kA.The device operates when the forward voltage is set to 200A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 1A.The maximum reverse leakage current from this semiconductor is 1μA, which corresponds to the reverse leakage current from that device when reverse biased.
MBR200100CTR Features
a maximum output voltage of 100A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBR200100CTR Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR200100CTR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23