KC23B10.01NLS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC23B10.01NLS
Manufacturer
E-Switch
Description
KC23B10.01NLS
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Current Rating (Amps) :
350mA (AC)
Number of Decks :
1
Circuit per Deck :
DP3T
Product Type :
Rotary Switches
RoHS :
Details
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Number of Poles per Deck :
2
Brand :
Depth Behind Panel :
20.70mm
Voltage Rating - AC :
125 V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Number of Positions :
3
Termination Style :
Solder Lug
Product Category :
Rotary Switches
Subcategory :
Switches
Product Status :
Active
Actuator Length :
10.00mm
Actuator Type :
Round (6mm Dia)