KC23A30.001SLS
Mfr.Part #
KC23A30.001SLS
Description
SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
DP3T
Mount :
Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Index Stops :
FIXED
Operating Force :
8.770gfm
Current Rating :
350mA
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Style :
Solder Lug
Current Rating (Amps) :
350mA AC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Index Angle :
30 °
Depth Behind Panel :
18.50mm
Contact Style :
Shorting
Actuator Length :
30.00mm
Voltage - Rated AC :
125V
Number of Poles per Deck :
2
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)