KC23A10.01NPS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC23A10.01NPS
Manufacturer
E-Switch
Description
KC23A10.01NPS
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Depth Behind Panel :
14.10mm
Number of Decks :
1
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length :
10.00mm
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
Details
Product Type :
Rotary Switches
Brand :
Angle of Throw :
30°
Contact Finish :
Silver
Number of Poles per Deck :
2
Subcategory :
Switches
Number of Positions :
3
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Alternate PN :
G510201
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Package Type :
Bulk
Index Stops :
FIXED
Termination Style :
PC Pin
Series :
KC
Package :
Bulk
Product Category :
Rotary Switches
Features :
Current Rating (Amps) :
350mA (AC)
Voltage Rating - AC :
125 V