KC23A9.501SPS
Mfr.Part #
KC23A9.501SPS
Description
SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
FIXED
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Contact Style :
Shorting
Contact Finish :
Silver
Termination :
PC Pin
Circuit per Deck :
DP3T
Current Rating :
350mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Decks :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Depth Behind Panel :
14.20mm
Actuator Length :
9.50mm
Operating Force :
8.770gfm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated AC :
125V
Termination Style :
PC Pin
Mount :
Panel, Through Hole
Contact Material :
COPPER ALLOY
Index Angle :
30 °
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)