KC23A13.001NPS
Mfr.Part #
KC23A13.001NPS
Description
SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
Product Category :
Current Rating :
350mA
Termination :
Pin
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Actuator Length :
13.00mm
Circuit per Deck :
DP3T
Series :
KC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish :
Silver
Angle of Throw :
30°
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Voltage - Rated AC :
125V
Operating Force :
8.770gfm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions :
3
FIXED
Termination Style :
PC Pin
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth Behind Panel :
14.20mm