KC23A9.501NPS
Mfr.Part #
KC23A9.501NPS
Description
SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Depth Behind Panel :
14.20mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
1
Mount :
Panel, Through Hole
KC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating :
350mA
Contact Style :
Non-Shorting
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Termination :
PC Pin
Operating Force :
8.770gfm
Index Angle :
30 °
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Poles per Deck :
2
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Length :
9.50mm