IXFT94N30T
Mfr.Part #
IXFT94N30T
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description
MOSFET N-CH 300V 94A TO268
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 4mA
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
94 A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
36m Ω @ 47A, 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Transistor Polarity :
N-Channel
Case Connection :
DRAIN
Package / Case :
Tradename :
HiPerFET
Power Dissipation-Max :
890W Tc
Product Category :
MOSFET
Product Type :
MOSFET
Power Dissipation (Max) :
890W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
300V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
500 mJ
Power Dissipation-Max (Abs) :
890 W
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11400pF @ 25V
IXYS
Supplier Device Package :
TO-268
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
94A Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
235A
RoHS :
Details
Transistor Type :
1 N-Channel
Packaging :
Tube
Continuous Drain Current (ID) :
94A
Factory Lead Time :
26 Weeks
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
4
Drain-source On Resistance-Max :
0.036Ohm
Polarity/Channel Type :
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Channels :
1 Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
190nC @ 10V
DS Breakdown Voltage-Min :
300V
Vgs (Max) :
±20V
AVALANCHE RATED
ECCN Code :
EAR99
yes
JEDEC-95 Code :
TO-268AA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ