IRS2001MTRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRS2001MTRPBF
Manufacturer
International Rectifier
Package / Case
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
HIGH AND LOW SIDE DRIVER
Manufacturer :
International Rectifier
Product Category :
Gate Drivers
Package / Case :
16-VFQFN Exposed Pad
Power Supplies :
15V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Rise / Fall Time (Typ) :
70ns 35ns
Max Power Dissipation :
2.08W
Gate Type :
IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply :
10V~20V
Turn On Delay Time :
50 ns
Published :
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
200V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Position :
QUAD
Rise Time :
70ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
NO LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Length :
4mm
Nominal Supply Current :
150μA
Power Dissipation :
2.08W
Channel Type :
Independent
Number of Drivers :
2
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
14
Base Part Number :
IRS2001MPBF
Supply Voltage :
15V
Input Type :
Non-Inverting
ECCN Code :
EAR99
Interface IC Type :
BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.05mm
Mounting Type :
Surface Mount
Turn-Off Delay Time :
150 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage :
20V
Width :
4mm
Driven Configuration :
Half-Bridge
Max Output Current :
600mA
JESD-30 Code :
S-XQCC-N14
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.5mm
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V 2.5V
Built-in Protections :
TRANSIENT; UNDER VOLTAGE
Qualification Status :
Not Qualified
Fall Time (Typ) :
35 ns
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Peak Output (Source, Sink) :
290mA 600mA
Propagation Delay :
220 ns
Output Current :
290mA
Number of Pins :
16
Datasheets
IRS2001MTRPBF
International Rectifier IRS2001MTRPBF
Gate Drivers International Rectifier IRS2001MTRPBF Overview
IRS2001MTRPBF Features
The IRS2001MTRPBF offers a comprehensive set of features tailored for high-performance gate driving applications. These include an independent high and low side driving capability, matched propagation delay for both channels, and a wide operating voltage range. Additionally, it incorporates under-voltage lockout protections and a floating channel designed for bootstrap operation up to 600 V. Its robust design also includes an output in phase with the input signal, and a shutdown feature to enhance safety and reliability.