IRS2003SPBF
Mfr.Part #
IRS2003SPBF
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Gate Drivers
Nominal Supply Current :
270μA
Length :
4.9784mm
Channel Type :
Independent
Half-Bridge
Max Output Voltage :
20V
Height :
1.4986mm
150 ns
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
15V
Width :
3.9878mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Form :
Gull wing
Power Dissipation :
625mW
Output Voltage :
220V
Published :
Base Part Number :
IRS2003SPBF
Min Output Voltage :
10V
Number of Outputs :
2
Max Power Dissipation :
625mW
Fall Time (Typ) :
90 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Propagation Delay :
820 ns
REACH SVHC :
No SVHC
Current - Peak Output (Source, Sink) :
290mA 600mA
Rise Time :
170ns
Number of Terminations :
8
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V 2.5V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Gate Type :
IGBT, N-Channel MOSFET
Release Time :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Input Type :
Inverting, Non-Inverting
Turn On Delay Time :
680 ns
Factory Lead Time :
10 Weeks
Power Supplies :
15V
Number of Functions :
1
Output Current :
130mA
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
200V
Max Output Current :
600mA
Voltage - Supply :
10V~20V
Datasheets
IRS2003SPBF
Introducing Gate Drivers Infineon Technologies IRS2003SPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:IRS2003SPBF, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, IRS2003SPBF pinout, IRS2003SPBF datasheet PDF, IRS2003SPBF amp .Beyond Gate Drivers Infineon Technologies IRS2003SPBF ,we also offer FAN3180TSX, DGD2104MS8-13, IRS2005STRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.