IRS2001SPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRS2001SPBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Gate Drivers
Terminal Form :
Gull wing
Driven Configuration :
Half-Bridge
Number of Pins :
8
Height :
1.4986mm
Power Dissipation :
625mW
Voltage - Supply :
10V~20V
Mount :
Surface Mount
Max Supply Current :
270μA
Gate Type :
IGBT, N-Channel MOSFET
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Base Part Number :
IRS2001SPBF
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
19 Weeks
Release Time :
150 ns
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Interface IC Type :
BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER
Max Power Dissipation :
625mW
Turn-Off Delay Time :
150 ns
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
220V
Channel Type :
Independent
Current - Peak Output (Source, Sink) :
290mA 600mA
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
200V
Supply Voltage :
15V
Fall Time (Typ) :
60 ns
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Turn On Delay Time :
160 ns
Length :
4.9784mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Rise / Fall Time (Typ) :
70ns 35ns
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Supplies :
15V
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Rise Time :
170ns
Width :
3.9878mm
Output Current :
130mA
Mounting Type :
Surface Mount
Input Type :
Non-Inverting
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
8
Number of Outputs :
2
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V 2.5V
Propagation Delay :
220 ns
Built-in Protections :
TRANSIENT; UNDER VOLTAGE
Number of Functions :
1
Nominal Supply Current :
270μA
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Max Output Current :
600mA
Datasheets
IRS2001SPBF
Introducing Gate Drivers Infineon Technologies IRS2001SPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Base Part Number:IRS2001SPBF, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, IRS2001SPBF pinout, IRS2001SPBF datasheet PDF, IRS2001SPBF amp .Beyond Gate Drivers Infineon Technologies IRS2001SPBF ,we also offer FAN3180TSX, DGD2104MS8-13, IRS2005STRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Infineon Technologies IRS2001SPBF
Gate Drivers Infineon Technologies IRS2001SPBF Overview
IRS2001SPBF Features
This gate driver is packed with features designed for superior system integration and enhanced operational efficiency. Key features include under-voltage lockout for both channels, matched propagation delay for both channels, and a floating channel designed for bootstrap operation. Additionally, its robust design is complemented by a low quiescent current and an operational range up to 600V, making it suitable for a wide variety of demanding applications.