IRS2004STRPBF
Mfr.Part #
IRS2004STRPBF
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Power Dissipation :
625mW
Current - Peak Output (Source, Sink) :
290mA 600mA
Height :
1.4986mm
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Gate Type :
IGBT, N-Channel MOSFET
Number of Drivers :
2
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Rise Time :
170ns
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V 2.5V
Voltage - Supply :
10V~20V
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.9784mm
Turn On Delay Time :
680 ns
Packaging :
Cut Tape (CT)
Width :
3.9878mm
Max Supply Current :
270μA
Terminal Form :
Gull wing
Max Output Current :
600mA
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
200V
Fall Time (Typ) :
90 ns
Power Supplies :
15V
Max Power Dissipation :
625mW