IRGP20B60PDPBF
Mfr.Part #
IRGP20B60PDPBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-3
Description
IGBT 600V 40A 220W TO247AC
Manufacturer :
Infineon Technologies
N-Channel
Case Connection :
COLLECTOR
Fall Time-Max (tf) :
17ns
Max Collector Current :
40A
Test Condition :
390V, 13A, 10 Ω, 15V
Published :
Turn Off Time-Nom (toff) :
138 ns
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5V
Transistor Element Material :
SILICON
Length :
15.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Turn-Off Delay Time :
115 ns
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, LOW CONDUCTION LOSS
Reverse Recovery Time :
42 ns
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
TO-247-3
Width :
5.3mm
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.05V
Rise Time :
5ns
Max Power Dissipation :
220W
Transistor Application :
POWER CONTROL
Radiation Hardening :
No
Termination :
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.8V @ 15V, 20A
IGBT Type :
NPT
Current - Collector Pulsed (Icm) :
80A
Voltage - Rated DC :
600V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Switching Energy :
95μJ (on), 100μJ (off)
Packaging :
Bulk
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
3
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Input Type :
Standard
Factory Lead Time :
14 Weeks
Turn On Time :
25 ns
Height :
20.3mm
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.8V
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
40A
Td (on/off) @ 25°C :
20ns/115ns
Turn On Delay Time :
20 ns
Power Dissipation :
220W