IPI65R660CFD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPI65R660CFD
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Element Material :
SILICON
Pin Count :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
22nC @ 10V
Series :
CoolMOS™
FET Type :
N-Channel
Rise Time :
8ns
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
Published :
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
6A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Continuous Drain Current (ID) :
6A
Turn-Off Delay Time :
40 ns
Package / Case :
Surface Mount :
No
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 200μA
Qualification Status :
Not Qualified
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
660m Ω @ 2.1A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
615pF @ 100V
Fall Time (Typ) :
10 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
17A
Number of Pins :
Number of Elements :
1
Turn On Delay Time :
9 ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.66Ohm
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
62.5W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
650V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Avalanche Energy Rating (Eas) :
115 mJ
Power Dissipation :
63W
Halogen Free :
Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6A Tc
Datasheets
IPI65R660CFD
Infineon Technologies IPI65R660CFD
N-Channel Tube 660m Ω @ 2.1A, 10V ±20V 615pF @ 100V 22nC @ 10V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
IPI65R660CFDXKSA1 Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 115 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 615pF @ 100V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 6A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 650V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 650VV.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 6A.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 40 ns.Peak drain current is 17A, which is the maximum pulsed drain current.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 9 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 30V to 1.Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IPI65R660CFDXKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 115 mJ
a continuous drain current (ID) of 6A
a drain-to-source breakdown voltage of 650V voltage
the turn-off delay time is 40 ns
based on its rated peak drain current 17A.