FDP61N20
Mfr.Part #
FDP61N20
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 6
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Factory Lead Time :
7 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
61A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Fall Time (Typ) :
170 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Rise Time :
215ns
Number of Elements :
1
Current :
61A
Length :
10.67mm
Resistance :
41mOhm
Power Dissipation :
417W
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
75nC @ 10V
Weight :
4.535924g
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
61A Tc
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Contact Plating :
Tin
Series :
UniFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
41m Ω @ 30.5A, 10V
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Vgs (Max) :
±30V
Voltage - Rated DC :
200V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3380pF @ 25V
Continuous Drain Current (ID) :
6.1A
Height :
9.4mm
Voltage :
200V
Package / Case :
TO-220-3
Turn On Delay Time :
40 ns
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Threshold Voltage :
5V
Turn-Off Delay Time :
125 ns
Power Dissipation-Max :
417W Tc
Width :
4.83mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
FDP61N20
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Fairchild Semiconductor FDP61N20 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Mounting Type:Through Hole, Voltage:200V, Package / Case:TO-220-3, Number of Terminations:3, Number of Pins:3, FDP61N20 pinout, FDP61N20 datasheet PDF, FDP61N20 amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Fairchild Semiconductor FDP61N20 ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Fairchild Semiconductor FDP61N20
N-Channel Tube 41m Ω @ 30.5A, 10V ±30V 3380pF @ 25V 75nC @ 10V TO-220-3
FDP61N20 Description
FDP61N20 Features
RDS(on) = 34 m? (Typ.) @ VGS = 10 V, ID = 30.5 A
Low Gate Charge (Typ. 58 nC)
Low Cross (Typ. 80 pF)
100% Avalanche Tested