FDP61N20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDP61N20
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 200V 61A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-609 Code :
e3
Turn-Off Delay Time :
125 ns
Fall Time (Typ) :
170 ns
Width :
4.83mm
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
10.67mm
Published :
Packaging :
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
61A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3380pF @ 25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
417W Tc
Weight :
4.535924g
Current Rating :
61A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Current :
61A
Threshold Voltage :
5V
Height :
9.4mm
Series :
UniFET™
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Application :
SWITCHING
Continuous Drain Current (ID) :
6.1A
Radiation Hardening :
No
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
75nC @ 10V
Number of Elements :
1
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Power Dissipation :
417W
REACH SVHC :
No SVHC
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
41m Ω @ 30.5A, 10V
Number of Pins :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Rise Time :
215ns
Resistance :
41mOhm
Voltage :
200V
Turn On Delay Time :
40 ns
Mounting Type :
Through Hole
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Pbfree Code :
yes
Vgs (Max) :
±30V
Package / Case :
TO-220-3
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
200V
Number of Terminations :
3
Factory Lead Time :
7 Weeks
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Datasheets
FDP61N20
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single onsemi FDP61N20 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:3, Voltage:200V, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:TO-220-3, Number of Terminations:3, Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, FDP61N20 pinout, FDP61N20 datasheet PDF, FDP61N20 amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single onsemi FDP61N20 ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi FDP61N20
N-Channel Tube 41m Ω @ 30.5A, 10V ±30V 3380pF @ 25V 75nC @ 10V TO-220-3
FDP61N20 Description
FDP61N20 Features
RDS(on) = 34 m? (Typ.) @ VGS = 10 V, ID = 30.5 A
Low Gate Charge (Typ. 58 nC)
Low Cross (Typ. 80 pF)
100% Avalanche Tested