FDD3N40TM
Mfr.Part #
FDD3N40TM
Description
MOSFET N-CH 400V 2A DPAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
8A
FET Type :
N-Channel
Turn-Off Delay Time :
10 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Avalanche Energy Rating (Eas) :
46 mJ
Drain to Source Breakdown Voltage :
400V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
6.73mm
Termination :
SMD/SMT
Continuous Drain Current (ID) :
2A
Series :
UniFET™
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Fall Time (Typ) :
25 ns
Number of Pins :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
6nC @ 10V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
2A
Vgs (Max) :
±30V
Pbfree Code :
yes
Case Connection :
DRAIN
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Resistance :
3.4Ohm
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.4 Ω @ 1A, 10V
REACH SVHC :
No SVHC
Weight :
260.37mg
Published :
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Turn On Delay Time :
10 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Power Dissipation-Max :
30W Tc
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2A Tc
Rise Time :
30ns
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Mount :
Surface Mount
Transistor Application :
SWITCHING
Threshold Voltage :
5V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Number of Terminations :
2
Power Dissipation :
30W
Width :
6.22mm
Number of Elements :
1
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
225pF @ 25V
Height :
2.39mm
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
FDD3N40TM
onsemi FDD3N40TM
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.4 Ω @ 1A, 10V ±30V 225pF @ 25V 6nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FDD3N40TM Description
FDD3N40TM Features
  • RDS(on) = 3.4? ( Max.)@ VGS = 10V, ID = 1A
  • Low gate charge ( Typ. 4.5nC)
  • Low Crss ( Typ. 3.7pF)
  • 100% avalanche tested