FDD3N40TF
Mfr.Part #
FDD3N40TF
Description
MOSFET N-CH 400V 2A DPAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
400V
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
D-Pak
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
225pF @ 25V
Series :
UniFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.4Ohm @ 1A, 10V
Power Dissipation-Max :
30W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2A Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Vgs (Max) :
±30V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
6nC @ 10V
Datasheets
FDD3N40TF
onsemi FDD3N40TF
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.4Ohm @ 1A, 10V ±30V 225pF @ 25V 6nC @ 10V 400V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FDD3N40TF Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 225pF @ 25V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 400V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
FDD3N40TF Features
a 400V drain to source voltage (Vdss)