ETPF1000M6H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ETPF1000M6H
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917
Stock
250
In Stock :
250
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Length :
7.3mm
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
4
Voltage - Rated DC :
2.5V
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
2.5mA
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
HTS Code :
Depth :
4.3mm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
7343
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
J BEND
Packing Method :
TR
Height :
3.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100kHz
Ripple Current :
5.6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Polarity :
Polar
Mount :
Surface Mount
Voltage :
2.5V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
10 %
Tan Delta :
0.1
Case Code (Imperial) :
2917
Manufacturer Size Code :
D4
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
1000µF
Published :
Series :
POSCAP™ TPF
Packaging :
Cut Tape (CT)
Type :
Molded
Datasheets
ETPF1000M6H
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic ETPF1000M6H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Number of Pins:4, Package / Case:2917 (7343 Metric), Voltage:2.5V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, ETPF1000M6H pinout, ETPF1000M6H datasheet PDF, ETPF1000M6H amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic ETPF1000M6H ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.