ETPF1000M5H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ETPF1000M5H
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Terminal Shape :
J BEND
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm @ 100kHz
Type :
Molded
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Manufacturer Size Code :
D4
Dissipation Factor :
10 %
Capacitance :
1000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Published :
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
2.5V
Packing Method :
TR, 13 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
250μA
Packaging :
Cut Tape (CT)
Series :
POSCAP™ TPF
Voltage :
2.5V
Height :
3.8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Tan Delta :
0.1
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Case Code (Imperial) :
Ripple Current :
6.1A
Depth :
4.3mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
4
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
ETPF1000M5H
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic ETPF1000M5H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Molded, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Voltage:2.5V, Package / Case:2917 (7343 Metric), Number of Pins:4, Operating Temperature:-55°C~105°C, ETPF1000M5H pinout, ETPF1000M5H datasheet PDF, ETPF1000M5H amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic ETPF1000M5H ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.