CSR0805FKR370
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSR0805FKR370
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.37 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Mount :
Surface Mount
Feature :
Current Sense
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Series :
CSR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
370mOhm