CSR0201FTR270
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSR0201FTR270
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, CS, 0201, 0.27 OHM, 1%, 0.0
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
0.011" (0.28mm)
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Power Rating :
50 mW (1/20 W)
Width :
0.3 mm
Series :
CSR
Length :
0.6 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Failure Rate :
Product Type :
Current Sense Resistors
Package :
Digi-Reel?
Height :
0.23 mm
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Features :
Current Sense
Tolerance :
±1%
Application :
Current Sense
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Subcategory :
Resistors
Resistance :
270 mOhms
Composition :
Thick Film
Supplier Device Package :
Datasheets
CSR0201FTR270
CSR Series, Thick Film, 270 mOhms, 0.05W, 1/20W, ±1%, -55°C ~ 155°C