CSR0603JTR510
Mfr.Part #
CSR0603JTR510
Description
RES 0.51 OHM 5% 1/8W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
510mOhm
Composition :
Thick Film
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
CSR0603JTR510
Stackpole Electronics, Inc. CSR0603JTR510
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 510mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C