CSNL1206FT13L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSNL1206FT13L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.013 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Series :
CSNL
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Composition :
Metal Element
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Resistance :
13mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
CSNL1206FT13L0
FIXED RESISTOR CSNL Series, Metal Element, 13mOhm, ±1%, -55°C~170°C