CPF0603B10RE1
Mfr.Part #
CPF0603B10RE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated DC :
120V
Published :
2007
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
ELV :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Resistance :
10Ohm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Series :
CPF, Neohm
Radiation Hardening :
No
Termination :
Solder
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Resistors :
1
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
1608
Depth :
800μm
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
PRECISION
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Height :
550μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CPF0603B10RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0603B10RE1
FIXED RESISTOR CPF, Neohm Series, Thin Film, 10Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C