CFR25J82K
Mfr.Part #
CFR25J82K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 82K OHM 5% 1/3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
155 °C
Terminal Shape :
Wire
Rated Temperature :
70 °C
Number of Terminals :
2
Power Rating :
330 mW
Composition :
Non-Metallic
Termination :
Axial
HTS Code :
Package :
Tape and Box (TB)
Material :
Polycarbonate
Working Voltage :
250 V
Supplier Device Package :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Height - Seated (Max) :
Surface Mount :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Approvals :
UL;CSA
Color :
Clear
Factory Lead Time :
15 Weeks
ELV :
Compliant
Lead Diameter :
0.54 mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.098 Dia x 0.268 L (2.50mm x 6.80mm)
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Lead Length :
28 mm
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
EAR99
Mount :
RoHS :
Compliant
Product Status :
Active
Intermatic
Number of Gangs :
1
Number of Resistors :
1
Rated Power Dissipation (P) :
0.33 W
Diameter :
2.5 mm
Resistance :
82 kOhms
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Voltage Rating (DC) :
250 V
Tolerance :
±5%
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating :
250 V
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Failure Rate :
Length :
6.8 mm
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Package Length :
6.8 mm
Features :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
CFR25, Neohm
Datasheets
CFR25J82K
TE Connectivity AMP Connectors CFR25J82K
Axial FIXED RESISTOR, 82 kOhms, 0.333W, 1/3W, Non-Metallic,