CFR200J100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR200J100K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance Tolerance :
5
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Length :
16 mm
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Resistance :
100 kOhm
Type :
Carbon Film
Case Style :
Conformal Coated
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Film
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Product Status :
Active
Flame-Proof Support :
No
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Technology :
Construction :
Cylindrical
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Qualification :
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Length (mm) :
16(mm)
Series :
CFR200, Neohm
Rated Temperature :
70 °C
Power (Watts) :
2W
Military Standard :
Not Required
Operating Temp Range :
-55C to 155C
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Power Rating(s) :
2(W)
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
-500, -100 ppm/°C
Lead Spacing (nom) :
Product Length :
16
Failure Rate :
Not Required
Resistor Type :
High Reliability
Number of Terminations :
2
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Diameter :
5.5 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Base Product Number :
CFR200
Termination Style :
Axial
Number of Terminals :
2
Power Rating :
2.0000 W
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Product Type :
Carbon Film Resistors
Lead Length :
28 mm
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
-55°C
TE Connectivity
Package Length :
16 mm
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Voltage Rating :
500V
Supplier Device Package :
Package / Case :
Product Width :
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.7 mm
JESD-609 Code :
e3
Product Diameter (mm) :
5.5(mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Rated Power Dissipation (P) :
2 W
Features :
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Packaging :
Ammo
Working Voltage :
500 V
Datasheets
CFR200J100K
TE Connectivity AMP Connectors CFR200J100K
High Reliability, 100 kOhm, 2W, Carbon Film,