CFR200G82R
Mfr.Part #
CFR200G82R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 82 OHM 2% 2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
500V
Series :
CFR200, Neohm
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
Resistance :
82Ohm
Diameter :
5.5mm
ELV :
Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Construction :
Tubular
Radiation Hardening :
No
Number of Resistors :
1
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
2W
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Published :
Power Rating :
2W
Mount :
Axial, Through Hole
Datasheets
CFR200G82R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 82Ohm, Carbon Film,