CFR200J15K
Mfr.Part #
CFR200J15K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 15K OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Composition :
Carbon Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
Unknown
ELV :
Compliant
Number of Resistors :
1
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Package / Case :
Axial
Mount :
Axial, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
2W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
5.5mm
Series :
CFR200, Neohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Resistance :
15kOhm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
500V
Packing Method :
Ammo Pack
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Tubular
Military Standard :
Not
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
CFR200J15K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 15kOhm, Carbon Film,