CFR200J12K
Mfr.Part #
CFR200J12K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 12K OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Number of Resistors :
1
ELV :
Compliant
Tolerance :
±5%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.7 mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
CFR200, Neohm
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Construction :
Tubular
REACH SVHC :
No SVHC
Composition :
Carbon Film
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Resistance :
12kOhm
Voltage - Rated :
500V
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
CFR200J12K
FIXED RESISTOR, 12kOhm, Carbon Film,