CFR200G1K2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR200G1K2
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.2K OHM 2% 2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±2%
Number of Resistors :
1
Radiation Hardening :
No
Resistance :
1.2kOhm
Max Power Dissipation :
2W
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
700 µm
Package / Case :
Axial
Power Rating :
2W
ELV :
Compliant
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Series :
CFR200, Neohm
Diameter :
5.5mm
Mount :
Axial, Through Hole
Construction :
Tubular
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Carbon Film
Datasheets
CFR200G1K2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, Carbon Film,