CFR25J680K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR25J680K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 680K OHM 5% 1/3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Construction :
Cylindrical
Subcategory :
Resistors
Length :
6.8 mm
Resistance :
680 kOhm
Tolerance :
±5%
Package :
Tape and Box (TB)
TE Connectivity
Flame-Proof Support :
No
Resistor Type :
High Reliability
Power Rating(s) :
0.33 (1/3)(W)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminals :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Features :
Military Standard :
Not Required
Composition :
Carbon Film
Type :
Carbon Film
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Diameter (mm) :
2.5(mm)
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Package / Case :
Axial
Tolerance (+ or -) :
5%
Supplier Device Package :
Termination Style :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Series :
CFR25, Neohm
Mounting Style :
PCB Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Type :
Carbon Film Resistors
Product Status :
Active
Product Length :
6.8
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Size / Dimension :
0.098 Dia x 0.268 L (2.50mm x 6.80mm)
Diameter :
2.5 mm
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Failure Rate :
Power Rating :
0.3333 W
Product Height (mm) :
Product Length (mm) :
6.8(mm)
ECCN Code :
EAR99
Resistance Tolerance :
Technology :
Datasheets
CFR25J680K
TE Connectivity AMP Connectors CFR25J680K
High Reliability, 680 kOhm, 0.333W, 1/3W, Carbon Film,