CFR25J51K
Mfr.Part #
CFR25J51K
Description
RES 51K OHM 5% 1/3W AXIAL
Stock
69
In Stock :
69
Size / Dimension :
0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
ELV :
Compliant
Max Power Dissipation :
333mW
Not
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Resistance :
51kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Voltage - Rated :
250V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Published :
2007
Carbon Film
Voltage - Rated DC :
250V
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
2.5mm
Power Rating :
330mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Datasheets
CFR25J51K
TE Connectivity AMP Connectors CFR25J51K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 51kOhm, 0.333W 1/3W, Carbon Film,