CFB200-48S05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFB200-48S05
Manufacturer
Cincon
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 200W
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Isolation :
1.5kV
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Nominal Input Voltage :
48V
Current - Output 1 :
40A
Control Features :
Enable, Active High
Package / Case :
Full Brick
Applications :
ITE (Commercial)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
4.60Lx2.40W x 0.52 H 116.8mmx61.0mmx13.2mm
Type :
Isolated Module
Mounting Type :
Through Hole
Series :
CFB200 (200W)
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Efficiency :
83%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Power :
200W
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Output 1 :
5V