CFB200-48S48
Mfr.Part #
CFB200-48S48
Description
DC DC CONVERTER 48V 200W
Voltage - Output 1 :
48V
Series :
CFB200 (200W)
Current - Output 1 :
4.2A
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Size / Dimension :
4.60Lx2.40W x 0.52 H 116.8mmx61.0mmx13.2mm
Voltage - Input (Max) :
75V
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Min) :
36V
Efficiency :
90%
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Power (Watts) :
200W
Nominal Input Voltage :
48V
Output Power :
202W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Isolation :
1.5kV