BUK7K35-60EX
Mfr.Part #
BUK7K35-60EX
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Description
MOSFET 2N-CH 60V 20.7A LFPAK56D
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Package / Case :
SOT-1205, 8-LFPAK56
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G4
Lead Free :
Lead Free
Continuous Drain Current (ID) :
22A
Transistor Element Material :
SILICON
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
12.5nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Max Power Dissipation :
38W
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20.7A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Case Connection :
DRAIN
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
12 Weeks
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
30m Ω @ 5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
794pF @ 25V
Pin Count :
8
Number of Channels :
2
Transistor Application :
SWITCHING
Drain-source On Resistance-Max :
0.03Ohm
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
95A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Mount :
Surface Mount
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Published :
DS Breakdown Voltage-Min :
60V