BSC032N04LSATMA1
Mfr.Part #
BSC032N04LSATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 21A/98A TDSON
Series :
OptiMOS™
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
392A
Max Dual Supply Voltage :
40V
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
26 Weeks
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Terminations :
5
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
21A Ta 98A Tc
Published :
2012
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25nC @ 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Case Connection :
DRAIN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1800pF @ 20V
Number of Pins :
8
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Package / Case :
8-PowerTDFN
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Avalanche Energy Rating (Eas) :
30 mJ
Drain-source On Resistance-Max :
0.0044Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Vgs (Max) :
±20V
Rise Time :
4ns
Continuous Drain Current (ID) :
98A
Transistor Element Material :
SILICON
Lead Free :
Contains Lead
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.2m Ω @ 50A, 10V
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 52W Tc
Power Dissipation :
2.5W
N-Channel
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Terminal Form :
Flat
Datasheets
BSC032N04LSATMA1
Infineon Technologies BSC032N04LSATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.2m Ω @ 50A, 10V ±20V 1800pF @ 20V 25nC @ 10V 8-PowerTDFN
BSC032N04LSATMA1 Description
The Infineon Technologies BSC032N04LSATMA1 is an OptiMOS? 40V N-Channel Power MOSFET that can be used for a broad range of industrial applications including motor control and fast switching DC-DC converter.