BFR181WE6327
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BFR181WE6327
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
SC-70, SOT-323
Datasheet
Download
Description
LOW-NOISE TRANSISTOR
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - RF
Transition Frequency :
8000MHz
Operating Temperature :
150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Published :
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
12V
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Transistor Element Material :
SILICON
Power - Max :
175mW
Current - Collector (Ic) (Max) :
20mA
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Highest Frequency Band :
ULTRA HIGH FREQUENCY B
Transistor Type :
NPN
Noise Figure (dB Typ @ f) :
0.9dB ~ 1.2dB @ 900MHz ~ 1.8GHz
Gain :
19dB
Transistor Application :
AMPLIFIER
Terminal Position :
Dual
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
70 @ 5mA 8V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
3
Power Dissipation-Max (Abs) :
0.175W
Frequency - Transition :
8GHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
BFR181
Collector-Base Capacitance-Max :
0.5pF
Surface Mount :
yes
Polarity/Channel Type :
NPN
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
BFR181WE6327
Infineon Technologies BFR181WE6327
BFR 181W E6327 datasheet pdf and Transistors - Bipolar (BJT) - RF product details from Infineon Technologies stock available at