ASRM2JA10K0
Mfr.Part #
ASRM2JA10K0
Description
RES 10K OHM 5% 2W AXIAL
Stock
894
In Stock :
894
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e2
ECCN Code :
EAR99
Series :
ASRM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Axial, Through Hole
Max Power Dissipation :
2W
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.197Diax0.591L 5.00mmx15.00mm
Composition :
Metal Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Ammo Pack
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.8 mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
10kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
0/ -1800ppm/°C
Working Voltage :
4000V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Datasheets
ASRM2JA10K0
Stackpole Electronics, Inc. ASRM2JA10K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10kOhm, Metal Film,