ASRM14JA750K
Mfr.Part #
ASRM14JA750K
Description
RES 750K OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.45 mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
IEC60115-1
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Size / Dimension :
0.073Diax0.126L 1.85mmx3.20mm
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
JESD-609 Code :
e2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Working Voltage :
500V
Resistance :
750kOhm
Tolerance :
±5%
FIXED RESISTOR
Datasheets
ASRM14JA750K
FIXED RESISTOR, 750kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,