ASRM12JB20K0
Mfr.Part #
ASRM12JB20K0
Description
RES 20K OHM 5% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
0/ -1800ppm/°C
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Reference Standard :
IEC60115-1
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
ASRM
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
Bulk
Mount :
Axial, Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Tolerance :
±5%
Resistance :
20kohm
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Published :
Lead Diameter :
0.7 mm
Max Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
ASRM12JB20K0
Stackpole Electronics, Inc. ASRM12JB20K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 20kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,