APT30GP60LDLG
Mfr.Part #
APT30GP60LDLG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Description
IGBT 600V 100A 463W TO264
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Terminations :
3
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Pbfree Code :
yes
Td (on/off) @ 25°C :
13ns/55ns
IGBT Type :
PT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turn On Time :
31 ns
Number of Elements :
1
Test Condition :
400V, 30A, 5 Ω, 15V
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
463W
Pin Count :
3
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Element Configuration :
Single
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.7V
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Input Type :
Standard
Number of Pins :
Switching Energy :
260μJ (on), 250μJ (off)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
COLLECTOR
Max Collector Current :
100A
JESD-609 Code :
e1
Transistor Application :
Motor Control
Turn Off Time-Nom (toff) :
164 ns
Additional Feature :
LOW CONDUCTION LOSS
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120A
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
6V
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Gate Charge :
90nC
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.7V @ 15V, 30A
Power - Max :
463W