APT30D30BCTG
Mfr.Part #
APT30D30BCTG
Package / Case
TO-247-3
Description
DIODE ARRAY GP 300V 30A TO247
Stock
87
In Stock :
87
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
Forward Voltage :
1.4V
Reverse Recovery Time :
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 300V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 30A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
320A
Packaging :
Tube
Forward Current :
30A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Average Rectified Current :
30A
Diode Element Material :
SILICON
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Pin Count :
3
Published :
1997
Peak Reverse Current :
250μA
Terminal Position :
Single
Radiation Hardening :
No
Mount :
Radial, Through Hole
Package / Case :
TO-247-3
Number of Elements :
2
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Common Cathode
Number of Phases :
Number of Terminations :
3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
300V
Factory Lead Time :
25 Weeks
Datasheets
APT30D30BCTG
Microchip Technology APT30D30BCTG
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 30A 300V-DC 2-Element TO-247-3 Through Hole
APT30D30BCTG Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 1.4V to operate the device.In this case, the forward voltage has to be set at 30A to operate the device.A reverse voltage peak of 250μA is applied to devices like this one.
APT30D30BCTG Features
1.4V forward voltage
a peak voltage of 250μA
a reverse voltage peak of 250μA
APT30D30BCTG Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
APT30D30BCTG applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23