AOK30B65M2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AOK30B65M2
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 650V 30A TO247
Stock
150
In Stock :
150
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Collector Pulsed (Icm) :
90A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650V
Supplier Device Package :
TO-247
Gate Charge :
63nC
Td (on/off) @ 25°C :
34ns/138ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 30A
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.1V
Mount :
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max) :
60A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
300W
Max Collector Current :
60A
Test Condition :
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Mounting Type :
Through Hole
Published :
2011
Input Type :
Standard
Packaging :
Tube
Package / Case :
TO-247-3
Switching Energy :
1.02mJ (on), 410μJ (off)
Reverse Recovery Time :
339 ns
Max Power Dissipation :
300W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
Alpha IGBT™
Collector Emitter Breakdown Voltage :
650V