AOK30B120D2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AOK30B120D2
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 1200V 30A TO-247
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Alpha IGBT™
Td (on/off) @ 25°C :
-/115ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Type :
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Package / Case :
TO-247-3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current - Collector (Ic) (Max) :
60A
Switching Energy :
1.28mJ (off)
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120A
Test Condition :
600V, 30A, 10 Ω, 15V
Power - Max :
340W
Mounting Type :
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.2V @ 15V, 30A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ