AC0201FR-0720KL
Mfr.Part #
AC0201FR-0720KL
Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/20W 0201
Resistance :
20kohm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
AC
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Datasheets
AC0201FR-0720KL
YAGEO AC0201FR-0720KL
AC Series, Thick Film, 20kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C