AC0201FR-07100RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0201FR-07100RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
50mW
Series :
AC
Ratings :
AEC-Q200
Height :
254μm
Resistance :
100Ohm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Datasheets
AC0201FR-07100RL
YAGEO AC0201FR-07100RL
AC Series, Thick Film, 100Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount AC0201FR-07100RL is a surface mount resistor with a resistance of 100 ohms and a tolerance of 1%. It is rated for a maximum power of 1/20 watt and has a size of 0201.
Features:
- Surface mount design
- Resistance of 100 ohms
- Tolerance of 1%